Консервативното кралство Саудитска Арабия, където ислямът е особено строг, е единствената страна в света, в която жените нямат право да шофират. Точно затова активистки започват кампания, която да донесе на жените повече свобода. На 26 октомври арабките ще се противопоставят на забраната за шофиране и ще застанат зад волана. По този начин рискуват да бъдат арестувани от религиозната полиция, което се е случвало често в миналото.
Крал Абдула още се колебае дали да пусне жените зад волана. “Забраната е “обществен консенсус”, казва той още през 2007. Държавата прилагала волята на народа. Организаторките на кампанията виждат нещата по друг начин. “Волята на народа в Саудитска Арабия се е променила, казва не само активистката и блогърка Еман ал Нафдшан: - Живеем във време, в което жени стават министри, депутати и професори. Унизително е, че трябва да протестираме и да нарушаваме закона, за да може половината от населението на Саудитска Арабия да получи основно право.”
От 20 септември кампанията е събрала повече от 20 000 поддръжници в Саудитска Арабия, и то от всички групи на обществото – стари, млади, богати, бедни, жени и мъже. Времето на едно ново поколение е узряло. То е “отраснало с интернет и е свикнало да вижда жени да заемат важни постове”, подчертава професорката Фавсижа ал Бакр. Заедно с други 45 видни жени тя се провали в опита да отмени забраната за шофиране. “Междувременно Саудитска Арабия е готова за промени”, убедена е тя. Наскоро дори и в политиката е имало напредък. Няколко парламентаристки предложили в съвета да се дискутира отмяната на забраната за шофиране. Едва от началото на тази година има жени, членове на 150-членния консултативен орган.
Колко е трудна отмяната на забраната за шофиране на жените от Саудитска Арабия, ни показва и примерът с шейха Салех бин Саад ал Лухайдан. Ислямският духовник посочва проучвания, според които шофирането имало влияние върху яйчниците и таза. Последствията били проблеми със забременяването.
Все още няма коментари. Бъдете първите, които ще изразят мнението си!