Доставчикът на електронни компоненти Wurth Elektronik iBe работи в България от 2002 година, когато купува една запусната стопанска постройка в Белозем и наема първите работници. За десет години бизнесът се е увеличил над 200 пъти и миналата година са произведени 203 млн. части, които се вграждат в по-големи компоненти на следващите по веригата и на практика могат да стигнат до всяка кола на планетата. Така излиза, че средно поне две джаджи във всяка кола са направени в България, съобщи на Международната автомобилна конференция в София Торстен Джордан, управляващ директор на Wurth Elektronik iBe.
Самата фирма е образец за бързо развитие. Създадена е през 1982 в малък гараж в Германия, възползва се от бързото нахлуване на електронните компоненти в колите и в момента има заводи в Чехия, Мексико, Китай. Българският завод дава работа на 243 работници и е втори след чешкия, но е по-голям от предприятията в Мексико, Китай и Германия.
„Не сме имали проблеми, стараем се да мислим локално и да даваме отговорност на местния екип. Тази формула работи добре”, обясни Джордан. Плановете за бъдещето предвиждат прехвърляне на нови, по-интелектаулни дейности в Блъгария, за да се използва потенциалът и да се създават по-привлекателни работни места за млади и високообарзовани хора. Нашата история тук е успешна и това ни позволява да отправим съвет към другите инвеститори. „Недейте да копи-пействате модел от друга страна. Тук културата е различна от тази в Германия например, но това не значи, че не може да се развива успешен бизнес”, допълни и мениджърът на българското подразделение Златан Китанов.
Все още няма коментари. Бъдете първите, които ще изразят мнението си!